Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-kazak Üniversitesi

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-kazak Üniversitesi

KAZAKİSTAN
Puan Ver

Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan'ın Türkistan şehrinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in buyruğu ile 6 Mayıs 1991 tarihinde kuruldu. Süleyman Demirel?in Başbakan olarak yaptığı Kazakistan gezisinde (29 Nisan ? 1 Mayıs 1992) bu üniversitenin Kazakistan ve Türkiye ortak üniversitesi olması kararlaştırıldı. İkinci Türk Cumhurbaşkanları Ankara zirvesinde ortaklık anlaşması imzalandı. Anlaşma ve buna göre hazırlanan Tüzük, TBMM?ce onaylandı. Kazakistan Bakanlar Kurulu, üniversite yönetimini Tüzük gereğince kurulan Mütevelli Heyetine bıraktı.

Üniversitenin öğretim dili Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesidir. Bu dillerin yanı sıra İngilizce ve Rusça dilleri de öğretilmektedir. Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kazakistan ve Türkiye Cumhuriyetlerinin ortak eseridir. Üniversiteden alınan diplomaların Kazakistan ve Türkiye?de aynı alan ve aynı düzeyde eğitim veren yükseköğretim kurumlarının diplomalarına ve bunlara verilmiş haklara eşdeğerliliği kanun gereğiyle sağlanmıştır.

Üniversite Türkoloji alanında dünyanın sayılı üniversitelerindendir ve hızla en iyisi olmaya yürümektedir. Üniversitenin amacı dünyanın en iyi üniversitelerinden olmaktır ve hızlı adımlar atarak markalaşmaktadır. Uluslararası Bir Üniversite olması ve diplomalarının birçok ülkede geçerliliğin olması üniversitenin cazibesini arttırıyor. Türkiye ve Kazakistan Cumhuriyetlerinin ortak eseri olan bu üniversiteye her sene çok büyük bir bütçe ayrılıyor. Yakın zamanda Avrasya'nın en büyük internet üzerinden eğitim projesini başlatarak Türkiye'de Rusya'da ve Birçok Orta Asya ülkesinde örnek model oluşturmuştur. Üniversiteye her yıl talep artmaktadır

Bölümler / Programlar

Lisans bölümleri listelenmektedir.
Diş Hekimliği Fakültesi
Bölüm Puan Türü Burs Türü
» Diş Hekimliği Fakültesi SAY Ücretsiz
Edebiyat Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Bölüm Puan Türü Burs Türü
» Uluslararası İlişkiler EA Ücretsiz
İlahiyat Fakültesi
Bölüm Puan Türü Burs Türü
» İlahiyat SÖZ Ücretsiz
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
Bölüm Puan Türü Burs Türü
» Gazetecilik SÖZ Ücretsiz
Mühendislik Fakültesi
Bölüm Puan Türü Burs Türü
» Yönetim Bilişim Sistemleri (Uzaktan Öğretim) (Ücretli) EA Ücretli
Ön Lisans bölümleri listelenmektedir.
Türkistan Meslek Yüksekokulu
Program Puan Türü Burs Türü
» Bilgisayar Programcılığı (Uzaktan Öğretim) (Ücretli) TYT Ücretli

Üniversite İmkanları

Konferans Salonu
Kütüphane
Spor Salonu
Yemekhane
Öğrenci Yurdu
Sağlık Merkezi
Banka
Otopark
Güvenlik
Kafeterya
Engelsiz Kampüs
Teknoloji Ofisi
Fotokopi Merkezi
Erasmus
Musa YILDIZ
https://yesevi.edu.tr
Değerlendirin

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-kazak Üniversitesi hakkındaki yorumunuzu paylaşabilirsiniz. Yorumunuz ve değerlendirmeniz için teşekkür ederiz.