Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

Ara Tatil Başladı!

Ara Tatil Başladı!

Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarındaki yaklaşık 20 milyon öğrenci, 13 ve 17 Kasım tarihleri arasında 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı ilk ara tatilini yapacak. Birinci dönem ara tatili 13 Kasım Pazartesi günü başlayacak ve 17 Kasım Cuma günü sona erecek. Ara tatilin ardından öğrenciler, 20 Kasım'da tekrar ders başı yapacak. Yarı yıl tatili 22 Ocak ile 2 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleşirken ikinci ara tatil ise 8-12 Nisan 2024'te olacak. 11 Eylül 2023'de başlayan eğitim öğretim dönemi, 14 Haziran 2024'te sona erecek.

Ara Tatilde YKS Hazırlık Grubu
 

Ara tatil molası; uzun bir sınav maratonunun yolcuları olan; 12.sınıf öğrencilerinin motivasyonlarını olumlu yönde etkileyecek. Milyonlarca öğrencinin hayatını şekillendiren sınava hazırlanmanın temelinde iyi bir planlama yatıyor. Ara tatiller işte bu plan ve hazırlık için fırsat sunuyor. Son iki yıldır sınav maratonundaki öğrenciler, küresel bir problem olan pandeminin de gölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. Pandemi sürecinde kaybedilen beceriler, öğrencilerde güvensizlik ve başarısızlık duygularını tetikleyebiliyor. Ayrıca toplumdaki kaygı, kuşku, endişe, korku duyguları öğrencilerin motivasyonunu da olumsuz etkiliyor.

 

Sınavlara hazırlananlar için tatil, daha çok ders çalışmak demek. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) da 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde yapılacak. Sınavlara kalan süre uzun gibi görünse de zaman çok hızlı geçiyor. O nedenle kısa molalarda dahi zaman yönetiminin önemine dikkat etmek gerekir. Ara tatil sınav hazırlığı için verimli bir dönem. Öğrenciler, her günlerini planlamalılar. Böylece hem çalışmalara odaklanmak hem de dinlenmek arasında sağlıklı bir denge kurmak mümkün olacak ve sınav sonucunda başarıya katkı sağlayacaktır.
 

Kısa Tatil Dönemlerinde Neler Yapılmalı?
 

  • Deneme sınavı analizleri ile yanlışlara yönelik eksik konuların tekrarı yapılmalı.
  • Ara tatil bitiminde tekrar uyku düzeni sağlamak için enerji kaybı yaşanmaması adına, tatilde uyku düzeni önemli, öğrenciler biyolojik dengelerini bozmadan uyanma ve uyuma saatlerine dikkat etmeli.
  • Okul döneminde katılmak için fırsat bulamadıkları etkinlikleri ders çalışma aralarına ekleyebilirler.
     

Sosyalleşmenin zor olduğu sınava hazırlık dönemlerinde öğrenciler tabi ki ara tatilleri ‘tüm gün ders çalışma’ olarak algılamamalı.

Ara tatil dönemlerinde, dikkat edilmesi gereken asıl konu, ders çalışma ve çeşitli dinlenme aktiviteleri arasında sağlıklı dengeyi kurmakta yatıyor. Bu şekilde değerlendirilen ara tatiller sonucu öğrenciler; girecekleri yoğun çalışma dönemlerinde sınava daha da odaklanacaktır.

Ara Tatil Nedir?

Ara tatil, öğrencilere yarıyıl tatili dışında kısa bir mola imkânı sağlayan bir haftalık bir süreçtir.  Ara tatil genellikle okul döneminin ilk ve ikinci yarıyılının ortasında gerçekleştirilir. Bu süreç, öğrencilere dinlenme, sosyal ilişkilerini güçlendirme ve öğrenilen bilgileri pekiştirme fırsatı sunar. Ara tatilin ne zaman yapılacağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, her eğitim ve öğretim yılı öncesinde ilan edilir. Kimi zaman takvimine ve yönetmeliklere bağlı olarak tarihinde değişiklik yapılabilir. Öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan biri olan “Ara tatil ne zaman bitiyor?” sorusunun yanıtı Ara tatilin bitiş tarihinin, başlama tarihine bağlı olarak değiştiği şeklindedir. Tatilin bitiş tarihi, öğrencilere okul yönetimi veya resmi duyurular aracılığıyla bildirilir. İlk dönem ara tatili genellikle Kasım ayı ortasında, ikinci dönem ara tatili ise nisan ayı içinde gerçekleşir. Ancak, bu tarih Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okulların takvimine ve yerel düzenlemelere göre değiştirilebilir. Öğrencilerin sıklıkla merak ettiği bir başka konu da “Ara Tatil Kaç Gün?” sorusudur. Ara tatil resmi düzenlemeler doğrultusunda bir hafta sürer. Ancak, resmi tatil takvimine ve yönetmeliklere bağlı olarak bu süre uzatılabilir.