Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

Deprem Bölgesinden Sınava Başvuran Adaylara Ulaşım ve Barınma Desteği

Deprem Bölgesinden Sınava Başvuran Adaylara Ulaşım ve Barınma Desteği

Deprem bölgesinden sınava başvuran adaylara ulaşım ve barınma desteği

Üniversite giriş belgelerinin ÖSYM tarafından yayınlanmasının ardından öğrencilerin sınavlara katılacağı merkezler belli oldu. Deprem sebebiyle farklı bir ikamete taşınmak zorunda kalan öğrenciler, nerede sınava gireceklerini ve ikamet ettikleri merkezler dışında sınava gireceklerse ulaşım ve barınma konusunda ne yapmaları gerektiği konusunda merak içinde. ÖSYM, başvuruları halinde Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı bölgelerden başka yerde ikamet eden durumunda kalan adaylara, ulaşım ve barınma desteği verileceğini açıkladı.

ÖSYM’den ulaşım ve barınma desteği

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada, “17-18 Haziran 2023 tarihlerinde uygulanacak olan 2023-YKS’ye ikamet ettiği sınav merkezi dışında girecek depremzede adaylara ulaşım ve barınma desteği sağlanacaktır.” ifadesi kullanıldı.  Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki illerde yaşanan yıkım ve 2023-YKS başvurularındaki artış sebebiyle bölgedeki bina kapasitelerinin çok üzerinde aday sayısına ulaşılmasından dolayı sınırlı sayıda aday, ikamet ettikleri İl/İlçe dışında bir sınav merkezine atandı.

Başvurular ne zaman yapılacak?

Deprem bölgesinde ikamet edip ikametinin dışında farklı bir sınav merkezine atanmış adaylar, ulaşım ve barınma ihtiyaçları (öncelikle KYK yurtları olmak üzere), Valilikler ve Kaymakamlıklar üzerinden yapılacak başvurularla ve AFAD koordinasyonunda karşılanacak. ÖSYM açıklamasında “adaylarımız kesinlikle mağdur edilmeyecektir” ifadesine yer verdi. ÖSYM’nin açıklamasına göre, talebe göre, aday ile birlikte bir refakatçinin de barınma ve ulaşım imkândan faydalanması için çalışılacak. Ulaşım ve barınma desteğine başvurular, TC Kimlik Kartı, 2023-YKS Sınava Giriş Belgesi ve İkametgah Belgesi ile birlikte 01- 12 Haziran 2023 tarihleri arasında Valilik ve Kaymakamlıklara şahsen yapılacaktır.

 

Kaynak: https://www.osym.gov.tr/TR,25547/2023-yuksekogretim-kurumlari-sinavi-2023-yks--deprem-bolgesinden-sinava-basvuran-adaylara-ulasim-ve-barinma-destegi-31052023.html