Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

KORONAVİRÜSE KARŞI ‘GÜÇ SİZİNLE OLSUN’!

KORONAVİRÜSE KARŞI ‘GÜÇ SİZİNLE OLSUN’!

Son günlerde dünya gündeminin merkezine oturan ve ülke olarak gündelik hayatımızı etkileyen salgın nedeniyle bazı alışkanlıklarımızı da değiştirmek zorunda kaldık. Korona ile mücadelenin detaylarına girmeyeceğiz elbette ama korunmaya yönelik uzmanların uyarılarını dikkate alarak hayatımıza devam etmekte fayda var.

Asıl amacımız motivasyonun… Salgın nedeniyle motivasyonumuzun düştüğü bu dönemde bizler çalışmalarımıza nasıl yön vermeliyiz?

Bu süreçte biraz dış dünyaya kapalı hale gelmek motivasyonumuzun normalleşmesi açısından önemli…

Elbette hayatımızda hiçbir değişiklik yokmuş gibi davranamayız fakat; sürecin panik düzeyini minimal seviyeye indirmemiz gerekmektedir. Bunu yapabilmenin en güzel yolu da hedeften şaşmayarak bu sürecin geçici olduğunu aklımıza kazımak gerekmektedir.

Panikten uzak durun!

İnsanlık olarak sakin kalmayı başaramadığımız ve paniklediğimiz bir dönemde sakinliği alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir.

Sakin olarak salgından önce çalışmalarımızı nasıl yapıyorsak yine programımıza kaldığımız yerden devam etmemiz gerekiyor. Şimdiye kadar da programlı çalışmıyorsak içinde bulunduğumuz sıkıntılı zamanları günlük programımızı yaparak eksiklerimizi gidereceğimiz bir süreç olarak düşünmemiz ve değerlendirmemiz sıkıntıları asgari düzeye indirgeyecek, bizleri panik havasından bir nebze de olsa uzaklaştıracaktır.

Kaygılarınızı asgari düzeyde tutun!

Hali hazırda sınav kaygısına vakıftık bir de salgın endişesi nereden çıktı diye düşünmeniz ilk başta çok normal fakat önünüze bu ve benzeri engellerin çıkması bizleri hedefimizden vazgeçirmemelidir.

Elbette burada mevcut sıkıntılı süreci hafife almıyoruz lakin problemin bir parçası olmaktan ziyade çözümün parçası olmak öncelikli tercihimiz olmalıdır. Bunun için de en başta kaygı düzeyimizi normal seviyelere çekmeliyiz.

Normalleşme…

En önemli değişim kendimizden başlar, gerekli önlemleri de aldıktan sonrasında çalışmalarımızı planlayarak, eksiklerimizi kapatarak bu sürecin sonunda hem koronayı hem de gelecek kaygısını yenmiş olacağız.

“Güç sizinle olsun”

 

Ertuğrul Tut

Rehber Öğretmen