Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

MEB ve YÖK’ün eğitim ile ilgili kararları

MEB ve YÖK’ün eğitim ile ilgili kararları

MEB ve YÖK’ün Eğitim ile İlgili Kararları

6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen iki büyük depremin ardından, Yükseköğretim Kurulu ve Milli Eğitim Bakanlığı 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi ile ilgili önemli bazı kararlar aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Milli Eğitime bağlı olarak ilköğretim, ortaöğretim ve lise kademesinde yer alan okulların eğitime başlayacağı tarihler yeniden belirlendi. Türkiye genelinde eğitim öğretim faaliyetlerinin 20 Şubat 2023 tarihinde; depremden etkilenen 10 ilde ise 01 Mart 2023 tarihinde başlayacağı ifade edildi. Ayrıca tüm kademelerde ve Türkiye genelinde tüm illerde 2. dönemden itibaren öğrencilerde devam şartının aranmayacağı da belirtildi.

LGS VE YKS İÇİN DÜZENLEMELER

Bu yıl yapılacak olan LGS ve YKS’de de birtakım düzenlemelere gidildi. Yapılan düzenleme ile LGS’de öğrenciler 2. dönem konularından; YKS de ise 12. sınıfın 2. dönem konularından sorumlu olmayacaklar.

ÜNİVERSİTELER İÇİN ALINAN KARARLAR

Yükseköğretim Kurulu tarafından, Üniversitelerde yürütülen eğitim ve öğretim ile ilgili olarak yapılan açıklamada ise 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla tamamlanmasının uygun olduğuna karar verildiği duyuruldu. Bu karar doğrultusunda uzaktan öğretime ilişkin ayrıntılar, bu kapsamda alınacak tedbirler, tıp, diş hekimliği gibi sağlık programları ile staj ve işyeri eğitimi ve benzeri hususlar ayrıca değerlendirilecek ve önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak.

Yapılacak açıklamaları Yükseköğretim Kurulu’nun https://www.yok.gov.tr/ adresinden takip edebilirsiniz.