Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

Öğretmenlerin Yıl Sonu Mesleki Çalışmaları Uzaktan Eğitim Yoluyla Yapılacak

Öğretmenlerin Yıl Sonu Mesleki Çalışmaları Uzaktan Eğitim Yoluyla Yapılacak

Öğretmenlerin yıl sonu mesleki çalışmaları uzaktan eğitim yoluyla yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlerin 19-23 Haziran tarihleri arasındaki yıl sonu mesleki çalışmalarının, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) üzerinden uzaktan eğitim olarak yapılacağını bildirdi.

Depremden sonra normalleşmeyle birlikte geri dönüşler başladı

6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında, isteyen velilerin öğrencilerinin naklini depremden etkilenmeyen 71 ilin herhangi birine aldırabilmesi için kolaylıklar sağladıklarını hatırlatan Bakan Özer, nakillerde istenen kriterleri deprem bölgesi için tamamen ortadan kaldırdıklarını, 250 bin öğrencinin de nakillerini diğer illere aldırdığını söyledi. Deprem bölgesindeki illerde eğitim sisteminin normalleştiği zaman geriye dönüşlerin hızlı bir şekilde başladığını ifade eden Bakan Özer, şöyle devam etti: “Bugün itibarıyla 84 bin 617 öğrencimiz tekrar bölgeye geri döndüler. Depremden en fazla etkilenen iller de en fazla dönüşün olduğu iller oldu. Kahramanmaraş’a 27 bin 45, Hatay’a 15 bin 895, Malatya’ya 12 bin 544 ve Adıyaman’a 10 bin 999 öğrencimiz geri dönmüş. Deprem gibi, sel gibi, Kovid-19 salgını gibi olağanüstü koşullarda eğitim sistemimizi normalleştirirseniz, o hayatın, ekosistemin tekrar tesis edilmesiyle ilgili çok önemli bir süreci başlatmış olursunuz.”

Öğretmen eğitimleri ÖBA’da

16 Haziran’da 2022-2023 eğitim öğretim döneminin sona ereceğini hatırlatan Bakan Özer, “01 Ağustos-01 Eylül arasında deprem bölgesindeki öğrencilerimiz için öğrenme kayıplarını telafi edebilmek için bir telafi mekanizması olacak. Yazın geçen sene yaptığımız bilim, sanat, matematik ve yabancı dille ilgili yaz kurslarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

2022-2023 eğitim öğretim döneminin tamamlanmasının ardından öğretmenlerin yıl sonu mesleki çalışmalarının başlayacağını anlatan Bakan Özer, “Öğretmenlerimizin 19-23 Haziran’daki yıl sonu mesleki çalışmalarını, okula gitme zorunluluğunu ortadan kaldırarak, Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) uzaktan eğitim şeklinde vereceğiz” ifadelerini kullandı.