Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

ÖSYM’den Eğitim Bilgileri Güncelleme ve Seçme İşlemleri Duyurusu

ÖSYM’den Eğitim Bilgileri Güncelleme ve  Seçme İşlemleri Duyurusu

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) resmi web sitesi üzerinden adayların eğitim bilgileri kontrol, güncelleme ve teyit işlemlerinin yapılabilmesi için okul müdürlüklerine kamu kurumları işlemleri sisteminin açıldığını duyurdu. 2020-YKS değerlendirme işlemlerinde, adayların ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgileri kullanılıyor. YKS'ye başvuran adaylar, 30 Haziran - 7 Temmuz 2020 tarihleri arasında Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerinden yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol ve seçme işlemlerini yapabilecek.

ÖSYM’den okul müdürlüklerine duyuru

ÖSYM’nin resmi web sitesinde yayımladığı duyuruya göre; “2020-YKS değerlendirme işlemlerinde, adayların ortaöğretim seviyesindeki eğitim bilgileri kullanılmaktadır. 2020-YKS’ye başvuran adayların 30 Haziran - 7 Temmuz 2020 tarihleri arasında Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) bulunan değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek 7 Temmuz 2020 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgilerinde veya okul birinciliği bilgilerinde eksiklik/hata olduğunu düşünen adayların, mezun oldukları/olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşerek eğitim bilgilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) e-okul sistemi üzerinden düzelttirmeleri ve bu düzeltme işlemi sonrasında 30 Haziran - 7 Temmuz 2020 tarihleri arasında https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2020/1/BasvuruEgitimGuncelle adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylamaları gerekmektedir” Dedi.

Üniversite adayları, 7 Temmuz 2020 tarihinde bilgilerini güncellemeli!

ÖSYM, eğitim bilgisi e-okul’a eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini ve varsa okul birinciliği durumlarını Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) sistemi üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında bu eğitim bilgilerini seçerek 7 Temmuz 2020 tarihi saat 16:00’ya kadar onaylamaları gerektiğini belirtti. ÖSYM, “Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacaktır. Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 7 Temmuz 2020 tarihinde saat 16.00’da sona erecek olup adayların bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim dikkate alınacaktır.

2020-YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 7 Temmuz 2020 tarihinde saat 16.00’da sona erecek olup, bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim önem arz etmektedir. Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacaktır. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçmiş olduğu eğitim bilgisi, bu eğitim bilgileri arasında ise adayın bu eğitim bilgisi kullanılacaktır (Onay işlemi yapan veya yapmayan tüm adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan ve dal bilgileri kullanılacaktır.). Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacaktır.” Dedi.

Eğitim Bilgileri güncelleme ekranına linkten ulaşabilirsiniz: https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Giris?ReturnUrl=%2F%C3%96SS%2F2020%2F1%2FBasvuruEgitimGuncelle

ÖSYM’nin yayımladığı duyuruya linkten ulaşabilirsiniz: https://www.osym.gov.tr/TR,19379/2020-yks-sistemdeki-egitim-bilgilerinin-adaylar-tarafindan-kontrolu-ve-egitim-bilgisi-secme-islemi-30062020.html