Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

PIRLS 2021 sonuçlarına göre puanını Artıran 2. Ülke Türkiye oldu!

PIRLS 2021 sonuçlarına göre puanını Artıran 2. Ülke Türkiye oldu!

PIRLS 2021 sonuçlarına göre puanını Artıran 2. Ülke Türkiye oldu!

Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu (IEA) tarafından uygulanan Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması (PIRLS) sonuçları açıklandı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Türkiye'nin PIRLS'te 2001 yılında 449 olan ortalama puanı, 2021 yılında 47 puanlık artışla 496'ya yükseldi. Bu sonuca göre Türkiye puanını en çok artıran 2. ülke oldu” açıklamasıyla, Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması (PIRLS) sonuçlarına göre Türkiye'nin başarısına dikkat çekti.

 

Türkiye 20 yıl önce de katılmıştı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin PIRLS'a daha önce sadece 2001’de katıldığını ve bu araştırmanın 5 yıllık döngüler halinde ilkokul 4’üncü sınıf öğrencilerine uygulandığını hatırlatarak şunları söyledi:

“PIRLS araştırması, 4. sınıf öğrencilerinin, okuduğunu anlama becerilerini ve okuma alışkanlıklarını değerlendirmek ve ülkeleri karşılaştırabilmek için yapılıyor. PIRLS araştırmasına ilk döngü olan 2001 yılında katılan Türkiye, 20 yıl aradan sonra PIRLS 2021 uygulamasına da katıldı. PIRLS 2021 uygulamasında 57 ülke yer aldı.”

 

Kız öğrenciler ortalamayı geçti

Uygulamada kız öğrencilerin başarısından da söz eden Özer, “PIRLS 2021 uygulamasında kız öğrencilerin ortalama puanı 505, erkek öğrencilerin ortalama puanı ise 488 olarak hesaplandı. Buna göre kız öğrenciler 500 ortalama puanın üstünde bir performans sergiledi.” değerlendirmesinde bulundu.

 

İleri ve üst yeterlik düzeyine ulaşan öğrenci oranı arttı

Öğrencilerin başarısındaki artış oranları ile ilgili de Bakan Özer şunları söyledi:

“Araştırma sonucundan edinilen bilgiye göre PIRLS 2001 uygulamasında ileri ve üst yeterlik düzeyine ulaşan öğrenci oranı yüzde 17 iken, PIRLS 2021 uygulamasında bu oran yüzde 34'e yükseldi. Alt yeterlik düzeyindeki öğrenci oranı ise yüzde 28'den yüzde 14'e geriledi. Bu sonuçlar, Türkiye'de eğitimde fırsat eşitliğinin arttığı ve daha fazla sayıda öğrencinin nitelikli eğitimden faydalandığı şeklinde değerlendirildi.