Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi, Yeni Burs İmkânlarıyla Adayların Yanında!

Üsküdar Üniversitesi, Yeni Burs İmkânlarıyla  Adayların Yanında!

Yükseköğretim Kurumu’nun (YÖK) aldığı kararla %75 indirimli kontenjanlar kaldırılırken, Üsküdar Üniversitesi bu yıl farklı burs olanaklarını da hayata geçirerek adaylara hayalini kurdukları eğitimin kapılarını aralıyor. Davranış bilimleri ve sağlık alanındaki özgün eğitim modeli ve güçlü alt yapısı ile öne çıkan üniversite, ilk beş tercihe %30 burs ve tercih sırasına bakılmaksızın ilave %25 burs gibi imkânlar ile üniversite adaylarına yeni alternatifler sunuyor.

5 Fakülte, 1 SHMYO ve 5 Enstitüsündeki 21 bini aşkın öğrencisini üst düzey kalitede eğitim ile buluşturan Üsküdar Üniversitesi, güçlü akademik kadro ve geniş altyapı olanaklarının yanı sıra öğrencilere sunulan farklı burs imkânlarıyla da dikkat çekiyor. YÖK’ün bu yıl ilk kez %75’lik kontenjanları kaldırmasının ardından tercih bursu oranlarında düzenlemeye giden üniversite, böylece parlak bir gelecek hayali kuran üniversite adaylarının başarısını desteklemeyi amaçlıyor.

Üsküdar Üniversitesi Öğrenci İşleri Direktörü Cumhur Bakır, üniversitedeki burs çeşitliliğine dikkat çekerek, “ÖSYM bursları, tercih bursları, başarı bursları, kardeş bursları, engelli öğrenci bursları, sporcu bursları, ihtiyaç bursları gibi çok çeşitli burs seçeneklerimiz bulunuyor.  ÖSYM bursları çoğu bölümümüzde yer alıyor, hatta birçok bölümümüzde ücretli kontenjan olmayıp %50 indirimli kontenjan bulunuyor. Yani bir bölümün ücretine bakmak yeterli olmayacaktır. Öğrenciler, ücretin yanı sıra o bölümün burs dağılımına da bakabilir. Bazen bir bölüm veya programın ücreti, ÖSYM bursu ve tercih bursu ile belirlenen ücretten çok daha uygun hale gelebilir” diye konuştu.

Toplam kontenjanların %15’i tam burslu

Her yıl kontenjanların %10’u kadar tam burslu kontenjan ayırdıklarını belirten Bakır, “Bu yıl itibariyle bu oran %15’e çıkarılmıştır. Kontenjanımızın %15’i tam burslu geri kalanı da %50-%25 indirimli ve ücretli olarak ayrılmaktadır. %50-%25 ve ücretli kontenjanlarda da her öğrencinin koşulsuz alabileceği burslar bulunmaktadır. Mevcutta da devam eden öğrencilerimizin de büyük çoğunluğunda değişen oranlarda bursu bulunmaktadır” dedi.

Tercih bursları büyük avantaj 

YÖK’ün %75 indirimli kontenjanları kaldırmasının ardından tercih burslarında düzenlemeye gittiklerini de sözlerine ekleyen Bakır şöyle devam etti:

“Öğrencilerimiz tercih sıralarına göre %30 veya tercih sırasına bakılmaksızın %25 ilave indirim alma hakkına sahip olacaklar. Ayrıca akademik başarı burslarımız bulunuyor. Öğrencilerimiz not ortalamalarına göre 3,50’den başlayarak %50’ye kadar değişen oranlarda başarı bursu alabiliyorlar. Bazı burslarımız ise öğrencilerimizin mevcut burslarına ilave olarak uygulanıyor. uskudar.edu.tr web sitemizdeki burslar sayfamızda bu bursların ilave olarak uygulandığı ayrıca belirtilmektedir. İlave olarak belirtilmemiş olan burslarımızdan iki tanesine hak kazanan öğrenciler, burs oranı yüksek olandan yararlanabilir. Ayrıca ihtiyaç bursu kapsamında vermiş olduğumuz yemek ve çalışma burslarımız öğrencinin aldığı burs durumuna bakılmaksızın, hak kazanan tüm öğrencilerimize veriliyor.”

Üniversite adaylarının en çok merak ettiği sorulardan birisinin de bursların kesilip kesilmediği olduğunu vurgulayan Bakır, “Üniversitemizde burslarımız başarı durumuna bakılmaksızın normal eğitim-öğretim süresince kesilmez. Normal eğitim-öğretim süresi ön lisans programlarında ikinci sınıf sonuna kadar, lisans bölümlerinde dördüncü sınıf sonuna kadar (Tıp Fakültesinde 6. Sınıf sonuna kadar) geçerli olup ayrıca eğitim dili İngilizce olan bölümlerdeki hazırlık sınıfında geçirilecek süreyi de kapsar” diye konuştu.

"Öğrencilerimizin başarısını yeni burslarla destekliyoruz"

Üsküdar Üniversitesi Kurumsal İletişim Direktörü Tahsin Aksu da adayların %75 burs kontenjanlarının kaldırılmasından dolayı endişe etmemesi gerektiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üsküdar Üniversitesi olarak öğrencilerimizin başarısını her zaman destekledik, desteklemeye de devam ediyoruz. Farklı burs oranlarıyla onların küresel düzeyde çağdaşlarıyla rekabet edebilecek bireyler olarak yetişmelerini hedefliyoruz. Bu yıl ilk kez sunduğumuz ilk beş tercihe yüzde 30 indirim ve mevcut bursa ilave %25 indirim gibi imkânlar, hayalini kurdukları üniversite eğitimini İstanbul’un kalbi Üsküdar’daki yerleşkelerimizde almalarını sağlayacak. Pandemi döneminde dijital dönüşümü hızla gerçekleştirerek uzaktan eğitimde çok iyi bir sınav verdik. Öğrencilere sunduğumuz burs olanakları konusunda da her türlü kolaylığı ve esnekliği sağlamaya gayret ediyoruz.”