Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

YÖK, Üniversite Öğrencileri İçin Bursları Artırdı!

YÖK, Üniversite Öğrencileri İçin Bursları Artırdı!

YÖK, Üniversite Öğrencileri İçin Bursları Artırdı!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), öncelikli alanlarda ve belirli programlarda lisans ve lisansüstü öğrenim gören öğrencilere yönelik burs miktarlarını artırdı. Nisan ayından itibaren geçerli olacak yeni düzenlemeye göre, bir işte çalışmayan öğrencilere sağlanan burs miktarı 7 bin 500 liradan 12 bin liraya yükseltildi. Aynı şekilde, çalışan öğrenciler için burs miktarı da 2 bin 500 liradan 4 bin liraya çıkarıldı.

 

Yapılan açıklamada, "100/2000 YÖK Doktora Bursu" kapsamında da benzer bir artış gerçekleşti. Bir işte çalışmayan doktora öğrencilerine verilen burs miktarı 7 bin 500 liradan 12 bin liraya çıkarken, çalışan öğrenciler için ise burs miktarı 2 bin 500 liradan 4 bin liraya yükseltildi. Bu burs programı, devlet üniversitelerindeki doktora programlarına devam eden öğrencilere nitelikli bilgi üretme amacıyla destek sağlıyor.

 

Ayrıca, YÖK'ün belirlediği devlet üniversitelerindeki lisans programlarına ilk üç sırada yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen "YÖK Lisans Destek Bursu" 1875 liradan 3 bin liraya yükseltildi. Temel Bilimler Üstün Başarı Sınıflarında eğitim gören lisans öğrencilerinin (TEBİP-Lisans) bursu ise 2 bin liradan 3 bin liraya çıkarıldı.

 

Bu artışlar, YÖK'ün öğrencilere yönelik maddi desteklerini artırarak eğitim alanındaki nitelikli insan kaynağını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Yeni burs miktarları, öğrencilerin daha etkili bir şekilde eğitim almalarını ve katkıda bulunmalarını sağlamayı hedeflemektedir.