Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

YÖK'ten Deprem Bölgesi için Ek Kontenjan!

YÖK'ten Deprem Bölgesi için Ek Kontenjan!

YÖK’ten Deprem Bölgesi İçin Ek Kontenjan!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavında (YKS) depremden etkilenen ve Olağanüstü Hal kapsamındaki iller ile Sivas’ın Gürün ilçesinde ikamet eden öğrenciler için önemli bir karar aldı.

6 Şubat 2023 tarihi itibarıyla, depremden etkilenen iller ve Sivas’ın Gürün ilçesinde ikamet eden ve YKS sınavına girecek adaylar için, kendi illerindeki devlet üniversitelerinde, merkezi yerleştirme ile öğrenci alan programların genel kontenjanı dışında, ilave yüzde 25 kontenjan ayrılmasını kararlaştırdı.

Ek Kontenjandan Kimler Yararlanacak, Kimler Yararlanamayacak?

Herhangi bir yükseköğretim programına kayıtlı olan, yükseköğretim programından mezun durumda veya üniversite öğrenciliğinden ilişiği kesilen adaylar, söz konusu kontenjanlardan yararlanamayacak.

YÖK’ün kararına göre, depremzede adaylar, tercih sayısına bağlı olarak ve önceliklerine göre tercih sırasını gözeterek, genel kontenjanlarla birlikte kendilerine ayrılan ilave kontenjan kapsamındaki programlardan tercih yapabilecek.

Hangi Üniversitelerde ek kontenjan uygulaması olacak?

Karar kapsamında, deprem bölgesindeki Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji, Adıyaman, Çukurova, Dicle, Fırat, Gaziantep, Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji, Harran, Hatay Mustafa Kemal, İnönü, İskenderun Teknik, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kahramanmaraş İstiklal, Kilis 7 Aralık, Malatya Turgut Özal, Osmaniye Korkut Ata üniversiteleri deprem bölgesindeki adaylar için ek kontenjan ayıracak.

Tercihler Nasıl Yapılacak?

Depremzede adaylar tercih sayısına bağlı olarak ve önceliklerine göre tercih sırasını gözeterek, genel kontenjanlarla birlikte kendilerine ayrılan ilave kontenjan kapsamındaki programlardan tercih yapabilecek.

Vakıf Üniversiteleri de Ek Kontenjan Ayıracak

Bu kontenjanların dışında vakıf üniversitelerindeki her bir programa, 2547 sayılı Kanun’da öngörülen yüzde 15 burslu öğrenci okutulması yükümlülüğü kapsamı dışında olmak üzere ve çift diploma programları hariç, depremzede YKS adayları için 1’er kontenjan ayrılacak.

Merkezi yerleştirmede ayrılan bu kontenjana kayıt olması durumunda, kayıt yapılan kontenjan kadar ek yerleştirme sırasında söz konusu programa üniversitenin tercihi de alınarak indirimli veya ücretli kontenjan eklenecek.

Kaynak: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2023/depremzede-ogrencilere-illerindeki-devlet-universitelerinde-yuzde-25-ek-kontenjan.aspx